İSTANBUL ÜMRANİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ ARASINDA TECRÜBE PAYLAŞIMI

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi'nde değişen ve gelişen şartlar ile beraber ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenlemeler ile zümre öğretmenlerinin birbirini desteklemesi, tecrübe paylaşımında bulunması, alınacak kararların daha etkili ve verimli bir şekilde uygulanması amaçlandı.
ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ ARASINDA TECRÜBE PAYLAŞIMI

Ocak ayı başında yürürlüğe giren değişiklikler ile Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki resmî ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında eğitim kurulları ve zümrelerin oluşturulmasına yönelik temel ilkeleri, yönetimi, işleyişi ve işlevleri düzenleyerek eğitim kurumlarının birbirlerini tanımasını, tamamlamasını ve bir bütün oluşturmasını sağlamak; eğitim kurumlarında öğretim programlarını uygulama sürecinde eğitim kurumu, ilçe, il ve ülke genelinde birliktelik sağlamak amaçlandı. Ayrıca aynı hükümler doğrultusunda alınan karar ve sonuçlarının izleme ve değerlendirilmesinin yapılması sağlanacak.    Okul zümre öğretmenleri arasında, zümrenin ortak kararı ile her eğitim ve öğretim yılında en az bir kez ders ziyareti yapılacak. Bu düzenlemeyle, zümre öğretmenlerinin birbirini desteklemesi, tecrübe paylaşımında bulunması, iyi örneklerin paylaşılarak mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, alınacak kararların daha etkili ve verimli bir şekilde uygulanması amaçlandı.    Ayrıca Bakanlıkça yayımlanan öğretim programlarında yer verilen değerlerin; örtük öğrenme yoluyla öğrencilere kazandırılmasına yönelik, zümreler arası işbirliği ve bilgi alışverişini desteklemek amacıyla düzenleme yapıldı.    Ortak yazılı ve uygulamalı sınavlar sonrasında ve dönem sonunda öğrenci başarısının ölçülmesi ve değerlendirilmesi, sınav analizleri yapılarak konu ve kazanım eksikliği tespit edilen öğrenciler için eylem planlarının hazırlanıp uygulanması, gerekli izleme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla düzenlemeye gidildi.

İstiklal Mh. Mithatpaşa Caddesi 43, 34760 Ümraniye/ İSTANBUL - 0216 328 25 85 0216 329 19 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.