İSTANBUL ÜMRANİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYETİN 100. YILINA "ARMAĞAN"

Millî Eğitim Bakanlığınca, cumhuriyetin 100. yıl etkinlikleri kapsamında cumhuriyetin yüz yıllık tarihinde özel eğitim ve rehberlik alanlarının gelişmesine öncülük etmiş, yaşamını yitiren on iki akademisyenin yazılarının bir araya getirildiği "Armağan" kitabı hazırlanarak yayımlandı.  
CUMHURİYETİN 100. YILINA

Cumhuriyetin 100. yılında özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin öncüleri kitabı olan Armağan, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından cumhuriyet tarihinde özel eğitim ve rehberlik alanlarının gelişmesine öncülük eden on iki akademisyenin yazıları bir araya getirilerek yayımlandı.

 

Özel eğitim ve rehberlik hizmetleri alanlarının duayenlerine gösterilen saygının bir sembolü olarak hazırlanan "Armağan" kitabında Halil Fikret Kanad, Mitat Enç, Refia Uğurel Şemin, Feriha Baymur, Hasan Tan, Yahya Özsoy, Doğan Çağlar, Doğan Cüceloğlu, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Ayla Oktay, Adnan Kulaksızoğlu ve Hasan Bacanlı tarafından kaleme alınan kaynak niteliğindeki on iki makale yer alıyor.


Bakan Tekin'den sunuş

Kitabın sunuş bölümü için bir yazı kaleme alan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin; eğitimin, millî ve stratejik karakteri ile ülkemizin temeli ve vatan evlatlarının aydınlık yarınları için en önemli unsur olduğunu vurgulayarak, "Eğitimin bu vasfı ile siz kıymetli öğretmenlerimiz, gelecek nesillerimizi ülkemizin millî değerleriyle, bilimle ve öğrenme sevgisiyle donatarak büyük bir sorumluluğu üstleniyorsunuz. Her biriniz, evlatlarımızın birbirinden farklı ihtiyaçlarına uygun eğitimi sunmak için çabalıyorsunuz. Sadece öğreterek değil, aynı zamanda öğrencilerinizin potansiyellerini keşfetmelerine rehberlik ederek de hayatlarına dokunuyorsunuz. Tüm çabalarınız ve fedakârlıklarınızın bir takdiri olarak, öğretmenliği sadece bir meslek değil yaşam biçimi edinmenizde size ilham kaynağı olması amacıyla hazırlanan bu "Armağan" kitabı sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Tekin, sunuş metninde şu değerlendirmeye yer verdi: "Cumhuriyetimizin ilk 100 yılında, özel eğitim ve rehberlik alanlarında birbirinden değerli eğitim öncüleri ve bilim insanları yetiştirdik. Şüphesiz ki ülkemizin yetiştirdiği bu değerler, bizleri Türkiye Yüzyılı'na hazır hâle getirmede büyük fayda sağlamıştır. 'Armağan' kitap serimizin ilki olan bu kitapta Cumhuriyet'in imkânlarıyla ve kendi öğretmenlerinin gayretleriyle eğitim ve öğretimde yol katetmiş, dahası kendileri de aynı bilinçle nesiller yetiştirmiş olan çok kıymetli şahsiyetlere yer verilmiştir. Dr. Halil Fikret Kanad'dan Prof. Dr. Hasan Bacanlı'ya bu kitapta bahsedilen tüm isimler gerek kendi eğitim hayatlarıyla gerekse yaptıkları çalışmalarla hepimize örnek teşkil etmişlerdir. Bilgelikleriyle, alanlarındaki çağdaş ve etkili uygulamalarıyla yeni nesil eğitimciler için âdeta birer rehber olmuşlardır. Ülkemizin yüz yıllık tarihinde büyük katkılar sağlamış bu emektar isimler, Bakanlığımızın Armağan kitap vesilesiyle, özel eğitim ve rehberlik alanlarının mihenk taşları olarak tarihimize kalıcı bir şekilde not edilmektedir. Bu seçki ile Cumhuriyetimizin ilk yüzyılının kıymetli şahsiyetlerini anmayı, özel eğitim ve rehberlik alanlarındaki öncülerimizin eğitim yolculuklarından ilham almayı amaçladık."

 

Eğitimcilere bundan sonraki çalışmalarında da kaynaklık teşkil edecek "Armağan" kitabı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde kamuoyu ile paylaşılarak dağıtımı yapılacak.

 

Kitaba, aynı zamanda Bakanlığın dijital platformlarında da ücretsiz olarak erişilebilecek.

 

Armağan kitabına dijital olarak ulaşmak için tıklayınız 

İstiklal Mh. Mithatpaşa Caddesi 43, 34760 Ümraniye/ İSTANBUL - 0216 328 25 85 0216 329 19 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.