İSTANBUL ÜMRANİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ümraniye Milli Eğitim Müdürü Süleyman GÖKÇİMEN in İstanbulun Fethinin 564. Yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj

1453’den 2023 ‘e uzanan yolda İstanbul’un Fethinin anlamı ve önemi “564 yıl önce Bu gün” “Eğer Dünya tek bir ülkeden ibaret olsaydı Başkenti İstanbul olurdu” Diyor Napolyon.   Ve daha nice şairler, yazarlar, bilim ve sanat insanı methiyeler diziyor güzelliğine, sahip olduğu kültürel ve tarihsel zenginliğe. Öyle ki her adımı, her nefesi, kokusu, dokusu benzersiz bir lezzettir İstanbul’un…
Ümraniye Milli Eğitim Müdürü Süleyman GÖKÇİMEN in  İstanbulun Fethinin 564. Yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj

Ümraniye Milli Eğitim Müdürü Süleyman GÖKÇİMEN’ in

İstanbul’un Fethi’nin 564. Yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj

1453’den 2023 ‘e uzanan yolda İstanbul’un Fethinin anlamı ve önemi “564 yıl önce Bu gün”

“Eğer Dünya tek bir ülkeden ibaret olsaydı Başkenti İstanbul olurdu” Diyor Napolyon.

Ve daha nice şairler, yazarlar, bilim ve sanat insanı methiyeler diziyor güzelliğine, sahip olduğu kültürel ve tarihsel zenginliğe. Öyle ki her adımı, her nefesi, kokusu, dokusu benzersiz bir lezzettir İstanbul’un…

Ya da İslambol’un…

Hz. Muhammed (sav)’in “İstanbul muhakkak ki fetholunɑcɑktır.” Onu fetheden Kumandan ne güzel Kumandan  onu fetheden asker ne güzel askerdir." Sözleriyle övdüğü kumandan olma, çağ açıp, çağ kapatma sevdasıyla yanan 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Han tarihin görmediği bir fethi 564 yıl önce gerçekleştirmiştir.

İstanbul’u niçin fethettiği sorulduğunda; önce o benim gönlümü fethettiği için” diye cevap veren, Sultan Mehmet Han, karadan yürüyen gemilere, cihanın görmediği toplara, denize vurulan prangalara dünyayı hayran bırakan iman ve azme sahip bir padişah olmasıyla birlikte fetih sonrasışehre girerken kendisine uzatılan çiçekleri Hocası Akşemsettin’e verdirecek ve ilk iş olarak kuşatmada şehit olan Eyyup El Ensari’nin mevtinin yerini bulduracak kadar da yüce yüreklidir.

İstanbul’a baktığımızda sadece bu günü değil asırlar öncesini bağrında barındırdığını, kucaklayıp, sarmaladığını görürüz. Bu öyle bir sarmaldır ki bir anda karşınıza Cenevizlerin Galata Kulesi çıkarken, bir yanda Ayasofya ile yarışan türkuaz çinileri ile Sultanahmet sizi büyüler. Süleymaniye’de Bayram sabahı okunan ezanla kılınan namazların huşusuna Balat’taki Ortodoks kilisesi saygıyla bakar. Dünyanın hiçbir şehrinde olmayan güzellikteki boğaz ve haliç ise inci bir gerdanlık gibi boynunu süsler erguvanları ile birlikte.

Bu ülkenin yarınlarını da İstanbul’dan görmek mümkündür. 2023 yılına uzanan yolda İstanbul Fethe yakışır eserlerle donanmaya devam etmektedir. Karadan yürüyen gemilere inat, denizin altından giden arabaları, birbirinden eşsiz güzellikteki 3 köprüsü ve daha nice eserleriyle geçmişi bu güne, bu günü geleceğe bağlamaktadır.

Fethi İslamla taçlanan, İslam’ı varlığı ile güçlendiren, güzelleştiren İstanbul, uğruna can veren, kan dökenlerle birlikte ilelebet bu vatanın bir parçası olacaktır.

Sultanlar şehri, şehirlerin sultanı İstanbul…

Sana gönül vermek azdır, sana ömür vermek yetmez…

Biz seni Peygamber Efendimiz ile birlikte sevdik.

Fethin bir kez daha kutlu olsun, ol şehitlerin tümünün de mekânı cennet, ruhları şad olsun.

 

Nice asırlar ismin islama umut, islama yoldaş, islama aydınlık olsun…

29-05-2017

İstiklal Mh. Mithatpaşa Caddesi 43, 34760 Ümraniye/ İSTANBUL - 0 216 329 19 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.