İSTANBUL ÜMRANİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşının Kabulü

1453 harften 571 kelimeden ve 41 mısradan oluşan istiklalimizin sözlerinin kabul edilişinin 95. Yılında büyük usta, sırlı sözlerin büyük şairi Mehmet Akif Ersoy’un manevi huzurunda saygı ve hürmetle eğiliyorum.
İstiklal Marşının Kabulü

1453 harften 571 kelimeden ve 41 mısradan oluşan istiklalimizin sözlerinin kabul edilişinin 95. Yılında büyük usta, sırlı sözlerin büyük şairi Mehmet Akif Ersoy’un manevi huzurunda saygı ve hürmetle eğiliyorum.

O şiiri  “Safahat”a almam ben, onu, kahraman Türk Milletine armağan ettim diyen, 

Böyle bir şiir para için yazılmaz, ödülü para olan bir yarışmaya ben katılmam diyen,

 5 çocuğuyla hasta eşiyle yokluk ve yoksulluk içinde yaşarken yarışmanın ödülünü bağışlayan,

Mehmet Akif’i iyi tanımak gerek.

Tanımak gerek çünkü

O “İnandığın gibi yaşamanın timsalidir”; O ... Yalandan, riyadan uzak, vatan, millet ve Allah aşkıyla konuşan, yazan ve yaşayandır.

Okumak gerek;

Safahatı, Süleymaniye ve Fatih kürsüsünden, Gölgeler,  asım ve hatıraları

Bilmek gerek;

Asım kimdir? Asımın Nesli Nasıl olmalıdır? Asımın Neslinden beklenenler nelerdir?

Bir şiir, bir şair, bir millet bu kadar mı birbirine yakışır? Bu kadar mı birbirinin içinde haşrolur? Eşi yok aşiyanı yok bülbüller bu kadar mı birbirine bend olur? Ona dair söylenen sözler bu kadar mı anlatmakta aciz, zavallı, boynu bükük olur?

Her mısrası, her dörtlüğü için roman yazılsa, sayfalar dolusu izahatlar yapılsa gene de eksik kaldım duygusuyla okuduğumuz istiklalimizin marşı için dileğimiz Mehmet Akifin dileğidir “Allah bu milleti bir istiklal marşı daha yazmak mecburiyetinde bırakmasın”

“Hakkıdır hakk’a tapan milletimin istiklal” sözüyle sığınılacak, korkulacak, güç alınacak tek yerin rabbimiz olduğunu, ona inanların asla yalnız olmayacağını iliğimize, kemiğimize kadar hissettiren bu kıymetli şairimizi bir kez daha büyük bir hayranlık, minnet ve sevgiyle yâd ediyorum.

Şüheda kanıyla haşr olmuş toprağımızın VATAN olduğunu bize öğreten İstiklal Marşımızın da dünya durdukça bayrağımızla, ezanımızla yan yana, omuz omuza, koyun koyuna yaşamasını diliyorum.

Süleyman GÖKÇİMEN

Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü 

 

14-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-2016

İstiklal Mh. Mithatpaşa Caddesi 43, 34760 Ümraniye/ İSTANBUL - 0 216 329 19 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.