İSTANBUL ÜMRANİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Değerli Meslektaşlarım;

Malzemesi insan olan, onlarda  insani değerleri oluşturmak adına emek ve gayret sarf eden tüm meslektaşlarımın bu özel gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Bizler  dünü, bugüne, bu günü yarınlara bağlayan köprülerin mimarlarıyız. Bu köprünün ayakları, taşları, harcı ne kadar sağlam ve sağlıklı olursa uzanacağı yarınlarımız da o kadar sağlam ve sağlıklı olacaktır. Malzememiz insandır. En kıymetli, en ihmale ve israfa gelmeyen malzeme bizim malzememizdir. Bu nedenle özenimiz de o kadar fazla olmak zorundadır.Aksi takdirde her ihmalimiz  hayatın her aşamasında karşımıza çıkacak ve canımızı acıtacaktır.

Değerli Öğretmenlerim;

Mesleğimizi gerçekleştirirken çocuklarımızın; dünün, bu günün değil yarınların yetişkinleri olacaklarını ve geleceği yöneteceklerini unutmadan çalışmalıyız. Çünkü onlar değişen ve gelişen çağın arkasında, yanında değil, ilerisinde olmak zorundadırlar. Bize düşen görev ise onların ufkunu açmak, kendini keşfetmesini  ve en önemlisi insani tüm değerlere sahip olarak yetiştirmesini sağlamaktır. Bizler çocuklarımızı; bilgi yüklenen, ezberletilen, kalabalıklar içinde ezilip, yok edilen, aynılaştırılan,yetişkinler olarak değil , bilgiyi üreten, ürettiği bilgiyi hayatının içinde kullanabilen ve en önemlisi farklılığını fark edip bunu geliştiren bireyler olarak  yetiştirmek zorundayız.

Kıymetli Öğretmenlerim;

Çocuklar boş kasetler değillerdir. Onlar anne karnına düştükleri andan itibaren hayata dahil olma  yolunda ilerleyen canlı, akıllı, duygulu ve en önemlisi dünyaya dair bir varoluş sebebine sahip kıymetli varlıklardır. Onların kendi dünyalarını, dillerini, düşlerini anlamak , toplum içinde, uyumlu halde yaşamalarını sağlamak gerekir. Bu anlamda da sizlere çok büyük görevler düşmektedir.

Evlatlarımızın gözlerine ışık, hayatlarına rehber ve en önemlisi ruhlarına dokunabilen ancak ve ancak siz öğretmenler olabilirsiniz.

Teknolojinin varabileceği en son nokta da bile öğretmen vazgeçilmezliğini koruyacak, onsuz eğitim ve öğretim düşünülemeyecektir.

Zira eğitimin ve öğretimin ana unsuru insandır ve insana ancak insan sevgisi ve şefkatiyle ulaşılabilir. Onların gözlerindeki ışık sizden yansıyandır. Onların hayata tutundukları dal sizin uzattığınızdır.

Onların yarınlarda nasıl olacakları sizin bu günlerde yapacağınız özverili çalışmalara bağlıdır.

Değerli Meslektaşlarım:

Bir harf öğretene kırk yıl köle olunan, bilim çinde de olsa arayınız bulunuz diyen bir dinin mensubu olarak gerçekleştirdiğiniz göreve saygım sonsuzdur. Hepiniz elleri öpülesi kıymetli eğitimcilersiniz. Eserinize paha biçmek, emeğinizi rakamlarla ölçüp biçmek kimsenin haddi değildir. Zira bu görev yürek işidir. Yüreği yetmeyen bu işi yapamaz, yapmamalıdır da.

Meslek hayatınız boyunca pek çok hayata dokunacak, pek çok hayata rehber olacaksınız. Dilerim nice güzelliklerin altında imzanız, nice başarılı ve güzel ahlaka sahip evladımızın yüreğinde adınız olur.

Hepinizi yaptığınız bu kutsal görev nedeniyle sevgi ve saygı ile selamlıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

İstiklal Mh. Mithatpaşa Caddesi 43, 34760 Ümraniye/ İSTANBUL - 0 216 329 19 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.